Anasayfa » Sınavlar » Anlatım Biçimleri Konu Testi – 1
kpss-turkce-konu-tarama-testi
Kpss Türkçe konu Tarama Testi

Anlatım Biçimleri Konu Testi – 1

Tebrikler - Anlatım Biçimleri - 1 adlı sınavı başarıyla tamamladınız.

Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%.

Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
Pierre Loti, 1850-1923 yılları arasında yaşamış, Rochefort'ta doğmuş ünlü bir Fransız roman ya­zarıydı. Denizci bir aileden gelen Pierre çocuklu­ğunda Latince, Yunanca ve İngilizceyi öğrenmiş ve 1865'te Deniz Akademisi'ni bitirmişti. Gerçek adı Louis Morie Julien Viaud olan yazara, 1867 yılındaki Okyanusya Seferi sırasında Taitili yerli­ler tarafından Pierre Loti adı verilmiştir.
Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisi ağır basmaktadır?
A
Öyküleme
B
Tartışma
C
Tanık gösterme
D
Örnekleme
E
Açıklama
Soru 2
Faruk Duman, yüzeyden okumayla başka türlü, derin okumayla başka türlü görünen, okunduk­ça iç anlamlarını kat kat açan, kuşaktaşlarından bambaşka, farklı öyküler yazıyor, ilk kitabı "Seslerde Başka Sesler"de kendine özgü dil ve biçim tutkusuyla şaşırttığı okuru, "Av Dönüşleri" ve "Nar Kitab"nda yaratıcılığını merkezkaç ala­nı içinde tutmayı başardı. O, yarattığı buğulu at­mosferi okura öylesine etkileyici bir biçimde yansıtıyor ki yazar ve okur bu öykülerde kendi gerçekliklerinden apayrı bir yazınsal çekim için­de buluşuyor. Bence bu da onu diğer yazarlar­dan farklı kılıyor.
Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangileri kullanılmıştır?
A
Tartışma, benzetme, alıntılama
B
Tartışma, karşılaştırma, örnekleme
C
Açıklama, tanık gösterme, örnekleme
D
Açıklama, karşılaştırma, tanımlama
E
Öyküleme, tanık gösterme, benzetme
Soru 3
Sabahleyin gökyüzü parlak, ufuk açıktı Güneşli bir havada yaylımız yola çıktı Bu gurbetten gurbete giden yolun üstünde Bu üç mevsimi değişmiş görüyorum üç günde
Bu dizelerde aşağıdakilerden hangisi ağır basmaktadır?
A
Açıklama
B
Karşılaştırma
C
Tartışma
D
Betimleme
E
Örnekleme
Soru 4
Çingenelerin en ünlü müzik grubu Gipsy Kings, Türkiye'ye geliyor. 28 Ağustos'ta İstanbul'da konser verecek olan grup, Flamingo müziğini dünyaya sevdirmesiyle tanınıyor. Fransa'nın güneyindeki Montpellier ve Arles bölgesinde doğan grup üyeleri, Reyes ve Baliarda ailesinin çocuklarıdır. Kurulduğu günden bu yana grup 12 albüm, 2 görsel çalışma ve 32 single çalış­ması yaptı. Grup, tüm dünyada 20 milyonu ge­çen albüm satışı rakamlarıyla benzer türdeki hiçbir grubun yakalayamayacağı bir başarıya ulaştı.
Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisine başvurulmamıştır?
A
Benzetmeden yararlanmaya
B
Karşılaştırmalara
C
Nesnel anlatıma
D
Bilgi verici cümlelere
E
Özel adlardan yararlanmaya
Soru 5
İyona bir kızak sürücüsüdür. Kıt kanaat geçinir. Yardımcısı olan oğlu, humma hastalığına yaka­lanır ve ölür. Ama o, kışın dondurucu soğuğun­da çalışmak zorundadır. İçini yakan derdini dökmek için kızağına binen her müşteriye açıl­mak ister. Ancak ölen kendi oğlu, acı da kendi acısı olduğu için anlattıkları müşterilerin bir ku­lağından girer diğer kulağından çıkar.
Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisinden yararlanılmıştır?
A
Tartışma
B
Karşılaştırma
C
Tanık gösterme
D
Öyküleme
E
Açıklama
Soru 6
(1) Öğleyi biraz geçiyordu ki sırttaki yolun doru­ğuna vardım. (2) Ayakta biraz dinlenerek me­raklı ve şaşırmış bakışlarımı arazinin üzerinde gezdirdim. (3) Dallarda oynaşan kuşların cıvıl cıvıl sesleri geldi kulağıma. (4) Daha sonra fır­tınadan korunan bir kayın ağacının altında öğle yemeğini yemeye başladım. (5) Soframda kara ekmek, sucuk ve peynirden oluşan mütevazı şeyler vardı.
Yukarıda numaralanmış cümlelerin hangi­sinde diğerlerinden farklı bir duyuyla ilgili ayrıntılara yer verilmiştir?
A
1
B
5
C
4
D
3
E
2
Soru 7
Çok sıkıldığım bir gündü, hava da oldukça so­ğuktu. Arabamızın hızla çıktığı hafif bir tepeden kenti gördük. Yüksek belediye binasının çatısı, evlerin ve sokakların karmaşası içinde bize gülümsüyordu. Sıcak yaz gecelerini geçirdiğimiz evimiz geldi birden aklıma. Üzüntüm biraz daha arttı. Kenti görür görmez sam yeli gibi üzerime bir bir çullanan anılardan kurtulmak istedim. Tekrar yola koyuldum.
Yukarıdaki parçada aşağıdaki duyulardan hangileriyle ilgili ayrıntılara yer verilmiştir?
A
Görme-işitme
B
Görme-dokunma
C
Dokunma-koklama
D
Dokunma-işitme
E
İşitme-koklama
Soru 8
Gökyüzü duru ve aydınlıktı. Korkuyla etrafına bakındı. Ahşap evlerin tahtaları arasından sızan güneş ışıklarında cilveleşen güvercinleri gördü. Kimi kahkahalarla top kovalayan, kimi büyük bir ciddiyetle su birikintilerinde kâğıttan gemiler yüz­dürerek korsancılık oynayan, dizleri yaralı umur­samaz çocuklar arasından geçtikçe, korkusu bu­harlaşıp yok oldu. Yürüdükçe sokakları, tepeyi, tepeye varan patikayı gördü. Deve dişini andıran patika yoldan tepeye çıkmaya koyuldu.
Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisi yoktur?
A
Tanık gösterme
B
Gözlem gücünden yararlanma
C
Benzetme sanatına yer verme
D
Öykülemeye başvurma
E
Çeşitli duyulara seslenme
Soru 9
Bayburt'a gidiyoruz. Şair Zihnî'nin memleketine. Yergiye ve yurt sevgisine şairlik yapanın şehri­ne. On sekiz senelik ilk gurbetten sonra "Mevlam izin verdi geldik vatana" diye sevinen ve "Var mı cihanda âdeme vatan gibi" diye yurdunu seven adamdı o. Kıymetli biriydi; fakat hem dürüst hem de sözünü sakınmaz biri olduğu için memleket memleket dolaşmak zorunda kalmıştı.
Bu parçada yazar, düşünceyi geliştirmek için aşağıdakilerden hangisine özellikle baş­vurmuştur?
A
Tanımlama
B
Karşılaştırma
C
Sayısal verilerden yararlanma
D
Benzetme
E
Alıntı yapma
Soru 10
Balkondaki beyaz masanın üstündeki cam ta­bakta üç çeşit meyve var: Üzüm, armut ve şef­tali. Taneleri ince, çekirdeksiz İzmir üzümü, ağ­zımda tatlı bir serinlikle eriyor. Soyulmuş ve di­limlenmiş armuda çelik çatalı batırınca, çıkan sesten armudun çok sulu olduğunu anlıyorum. Sulu olmasına rağmen mayhoş bir tadı var. Sı­ra, dilimlenmiş şeftalilerde. Bir dilim şeftali, kadifemsi bir uyum ve bal tadıyla ağzımda dağılır­ken benim aklım hâlâ üzümlerin hararet dindi­ren serinliğinde.
Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisi ağır basmaktadır?
A
Tartışma
B
Betimleme
C
Açıklama
D
Karşılaştırma
E
Öyküleme
Soru 11
Bazı eşyalarım vardı, onları önce atmaya kıya-mayıp tavan arasına kaldırdım. Yıllar akıp geç­tikten sonra bir gün, artık hayal meyal hatırladı­ğım ve işime yarayacağına inandığım bir şeyi aramak için paslanmaya yüz tutmuş kilidini aç­tım tavan arasının. Uzun bir ömre ait bütün es­ki eşyalarımı orada buldum; güzel ve çirkin, ne­şeli ve üzgün... Hemen bir şeyi alıp çıkmak için alelacele girdiğim bu yarı aydınlık ve tozlu me­kân, her neye el atsam beni, gülümseyen bir çehreyle karşıladı ve hiç farkına varmadan ben­de uzak hatıraların lezzetini bırakarak zamanı­mı hızla eleyip geçti.
Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisinde verilenlerden yararlanılmıştır?
A
Öyküleme - betimleme
B
Öyküleme - açıklama
C
Açıklama - betimleme
D
Betimleme - tartışma
E
Öyküleme - tartışma
Soru 12
Bizde anlam ve özelliği anlaşılmayan mesele­lerden biri, belki de başlıcası eleştiridir. Eleştiri­yi basit bir şeymiş gibi görmek hemen hepimize has bir kusurdur, içimizden biri herhangi bir ko­nuda söz söylediğinde hemen: "Eleştiri yapıyo­rum!" der. Bu anlayış yanlıştır ve düzeltilmesi gerekir. Oysa eleştiri öyle sıradan bir şey değil, sanatkârların en candan yardımcısıdır. Eleştir­men de seçkin bir insandır ve herkesten daha iyi bilir, daha isabetli görüşlere sahiptir. Sanat için, eser için duygularını düşüncelerine feda eder.
Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisi ağır basmaktadır?
A
Açıklama
B
Tartışma
C
Öyküleme
D
Betimleme
E
Betimleme
Soru 13
Kentleşme uzmanları, bizi biz yapan değerlerin hâlâ yaşadığı ve henüz yozlaşmadığı, kentlileşmediği şehirlerin de olduğunu öğrenmelidir. Si­vas, Erzurum gibi şehirlerimiz öyledir. Şimdiler­de "taşra" diye hafife alınan, fakat özümüzü yansıtan bu şehirlerin şehir planlamacıları tara­fından ıskalanmamasını isterim. Çünkü bu ya­pılmazsa İstanbul'dan başlayan ve özentinin ve teknolojinin etkisiyle hızla Anadolu'yu saran çarpıklaşmanın önüne geçilmeyecektir.
Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerin han­gisinde verilenlerden yararlanılmıştır?
A
Öyküleme - karşılaştırma
B
Betimleme - örnek verme
C
Açıklama - öyküleme
D
Tartışma - betimleme
E
Tartışma - örnek verme
Soru 14
Maçka ile Hamsiköy'den sonra dağı tırmanma­ya başladık. Zigana kalın gövdeli; fakat korkunç değil. Tırmanış otuz kilometreyi buluyor; ama tehlikeli değil. Kapalı dağ, insanı kucaklıyor gibi emniyette taşıyor. Dağın sırtında değil karnında dolanıyoruz. Sırtta helezonlaşan yolların bir ta­rafı açık, ufukların derinliğiyle gözümüz kararı­yor. Tepede yürümek uçmak gibi bir şey.
Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisine başvurulmuştur?
A
Öyküleme - örnekleme
B
Betimleme - tanımlama
C
Öyküleme - betimleme
D
Betimleme - açıklama
E
Öykülüme - tartışma
Soru 15
Çiçeği burnunda bir öğretmendim. Anadolu'nun küçük, şirin mi şirin ama ulaşımı zor, kuytu bir ilçesine atanmıştım. Evim bir üzüm bağının or­tasında, ceviz ağaçlarının gölgesindeydi. Belki inanmayacaksınız ama bülbül sesleriyle uyanır­dım. Sabah ezanından önce bülbüllerin şarkıla­rını dinlerdim. Sabah kahvaltıma penceremden uzanarak aldığım salkım salkım üzümlerle baş­lardım.
Bu parçanın anlatımıyla ilgili olarak aşağı­dakilerden hangisi söylenemez?
A
Birinci kişinin ağzından anlatıldığı
B
İkilemelerin kullanıldığı
C
Öykülemeye başvurulduğu
D
Karşılaştırmadan yararlanıldığı
E
Kişileştirme yapıldığı
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
15 tamamladınız.
Liste
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
1112131415
Son
Geri dön
5/5 (1)

Değerlendirme

Paylaşmak Güzeldir :)
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında Kpss Özetleri

Herşey Kpss'ye hazırlanırken neden bu çalışmalarımı kalıcı hale getirip başkalarının da faydalanmasını sağlamıyorum diye düşünmemle başladı. Ondan sonra tutabilene aşk olsun. Yazdıkça yazdım. İlerleyen zamanlarda sizlere daha geniş bir içerik sunmaya çalışacağım.Umarım faydalı olur. Hepinize çalışmalarınızda başarılar.

Yorumsuz Geçme :)

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
x

Buna da çalış mutlaka..

kpss-turkce-konu-tarama-testi

Fiilimsi (Eylemsi) Konu Testi

Paylaşmak Güzeldir :)