Anasayfa » Tarih » Atatürk Dönemi’nde Üye Olunan Uluslararası Kuruluşlar
ataturk-donemi-uye-olunan-kuruluslar
Atatürk Dönemi Üye Olduğumuz Uluslararası Kuruluşlar

Atatürk Dönemi’nde Üye Olunan Uluslararası Kuruluşlar

Atatürk Dönemi’nde dünya barışına katkıda bulunmak  amacıyla çeşitli uluslararası kuruluşlara üye olunmuştur.Atatürk Dönemi’nde üye olunan uluslararası kuruluşlar şu şekildedir:

Briand – Kellog Paktı (19 Ocak 1929)

ABD ve Fransa’nın öncülüğünü yaptığı Briand – Kellog Paktı’na başta İngiltere ve Almanya olmak üzere çok sayıda Avrupa ülkesi ile Japonya katılmıştır.Pakt ile savaşın uluslararası sorunların çözümünde bir siyaset aracı olarak kullanılmaması kabul edilmiştir.TBMM 19 Ocak 1929’da Briand –  Kellog Paktı’nı onaylayarak paktın ilkelerine bağlılığını ifade etmiştir.Japonya’nın Çin’e , İtalya’nın Habeşistan’a saldırmasıyla pakt dağılma sürecine girmiş II. Dünya Savaşı ile sona ermiştir.

Litvinof Protokolü’nün Onaylanması (1 Nisan 1929)

Litvinof Protokolü , Moskova’da Sovyetler Birliği ile Polonya , Romanya ; Letonya ve Estonya arasında imzalanan bir sözleşmedir. Protokol silahın milli siyaset aracı olarak kullanılmasını yasaklayan Briand -Kellog Paktı‘nın Doğu Avrupa’da yürürlüğe girmesini sağlamayı hedeflemiştir. TBMM bu protokol metnini onaylayarak Sovyet Rusya ile olan ilişkilerini  de kuvvetlendirmek istemiştir.

Türkiye’nin Milletler Cemiyetine Girmesi

Wilson İlkelerinde kurulması öngürülen Milletler Cemiyeti 10 Ocak 1920’de  İsviçre’nin Cenevre şehir merkez olmak üzere kurulmuş fakat I. Dünya Savaşı’ndan galip ayrılan devletlerin gölgesinde politikalar üretmiştir.Bu nedenle Türkiye’nin gözünde uluslararası saygınlığı zedelenmiştir.

Zaman içinde Türkiye’nin uluslararası barışın sağlanması konusunda gösterdiği çabaları gören Milletler Cemiyeti , Türkiye’yi üye olması için davet etmiştir.Türkiye Cumhuriyeti İspanya’nın teklifi Yunanistan’ın desteği ile hazırlanan kanun sonrasında Milletler Cemiyeti‘ne davet edilmiş ve üye olmuştur.(18 Temmuz 1932)

Türkiye : Musul , Bozkurt-Lotus,Etabli (Nüfus Mübadelesi) ve Patrikhane sorunlarının çözümünde cemiyetle birlikte hareket etmiştir. II. Dünya Savaşı’nın başlaması ile cemiyet işlevini kaybetmiştir.Konu ile ilgili geniş bilgi için Lozan’dan Kalan Sorunlar ve Çözülmesi konulu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Balkan Antantı (9 Şubat 1934)

İtalya’da Faşist , Almanya’da ise Nazi iktidarının uyguladığı ırkçı ve yayılmacı politikalar , bölge barışı için tehdit oluşturmuştur.Bu durum karşısında rahatsız olan Balkan Devletleri özellikle Türkiye’nin 1930’dan sonra Yunanistan ile geliştirdiği dostluk ilişkilerinin sayesinde Balkan Antantı’nı oluşturmuşlardır.

 

 • Türkiye’nin önderliğinde imzalanan Balkan Antantı’na Türkiye,Yunanistan ,Yugoslavya ve Romanya katılmıştır.
 • İtalya ve Almanya’nın bölge barışını tehdit etmesi üzerine kurulmuştur.
 • Antant bölge barışını sağlamayı amaçlamışsa da İtalya, Bulgaristan ve Arnavutluk’un antant dışında kalması bu durumu engellemiştir.Bulgaristan, Yunanistan ve Romanya ile anlaşmazlık içinde olması nedeni ile antanta katılmamıştır.

 

Antant fiilen II. Dünya Savaşı’nın başlaması ile sona ermiştir.

Akdeniz Paktı (Ocak 1936)

İtalya ve Almanya‘nın saldırgan politikaları bölgedeki devletlerin barışı sağlamaya yönelik girişimlerini arttırmıştır.Pakt ilk olarak İngiltere ve Fransa arasında imzalanmıştır. Daha sonra pakta Türkiye ,Yunanistan ve Yugoslavya da dahil olmuştur. Adı geçen devletler İtalya’nın saldırısı halinde ortak hareket etme kararı almışlardır.

Sadabat Paktı (9 Temmuz 1937)

İtalya’nın Ortadoğu ülkelerini tehdit eden yayılmacı politikası Türkiye ,Irak ,İran ve Afganistan arasında Sadabat Paktı‘nın imzalanmasına sebep olmuştur. Suriye Türkiye ile yaşadığı “Hatay Sorunu” nedeni ile pakta katılmamıştır.Taraflar birbirlerine karşılıklı güvence vererek egemenlik haklarını tanımışlardır.

Nyon konferansı (14 Eylül 1937)

Uluslararası sorunların görüşüldüğü bu konferansta Dünya barışını sağlamaya yönelik kararlar alınmıştır. Türkiye , Nyon Konferansı’nda İtalya’nın Akdeniz’de izlediği saldırgan politikalara karşı İngiltere ile birlikte hareket etme kararı almıştır.

 

3.63/5 (8)

Değerlendirme

Paylaşmak Güzeldir :)
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

Hakkında Kpss Özetleri

Herşey Kpss'ye hazırlanırken neden bu çalışmalarımı kalıcı hale getirip başkalarının da faydalanmasını sağlamıyorum diye düşünmemle başladı. Ondan sonra tutabilene aşk olsun. Yazdıkça yazdım. İlerleyen zamanlarda sizlere daha geniş bir içerik sunmaya çalışacağım.Umarım faydalı olur. Hepinize çalışmalarınızda başarılar.

Yorumsuz Geçme :)

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
x

Buna da çalış mutlaka..

soguk-savas-donemi-featured-image

Soğuk Savaş Dönemi (1945-1960)

Dünya Savaşından sonra başlayan ve aktif olarak 1960’lara kadar süren döneme “Soğuk Savaş Dönemi” denir. Paylaşmak Güzeldir :)11   1      12Shares11  1